Facebook

Program

Krkonoše

Datum st 17. 01. 2018 Čas 18:00 Místo Sál Střelnice Rezervace vstupenek Rezervace

Jedinečná zpráva o jedinečných horách viděná jedinečnýma očima...

plus: setkání s autorem  

trailer naleznete zde: http://www.filmkrkonose.cz/trailer-k-filmu-krkonose/

Krkonoše.  Čechy podceňované horské království. Ráj endemických druhů rostlin, unikátních horských rašelinišť a ledovcových karů. Pohoří mnoha nej: nejstaršího národního parku s nejvyšší horou i vodopádem. Místo, které každý zná a málokdo o něm opravdu něco ví. Viktor Kuna a Martin Král se rozhodli to změnit. Svoje „Krkonoše“ tvořili a hádali se o ně více než dva roky. Díky tomu vznikl unikátní dokumentární film o našem přírodním bohatství.  

„K horám mám celoživotní vztah,“ přiznává Martin Král, někdejší závodní lyžař a několikanásobný absolvent Krkonošské 70. „Zjistil jsem, že lidé české hory nedoceňují a mladí je ani neznají. A nevědí nic o jejich bohatství a jedinečnosti,“ dodává Viktor Kuna, který se za horolezectvím a turistikou vydává desetiletí nejen po Čechách, ale také do Alp, Himaláje, Pamíru nebo na Kavkaz.  

Filmové potkání Martina Krále a Viktora Kuny vzniklo nenápadně, ale pro film osudově: oba milovníci hor, oba amatérští kameramani, jeden pedagog, druhý umělec. v roce 2014 začali s představou krátkého vzdělávacího geografického dokumentu. První měl nápad, byl zkraje hybatelem, druhý byl motorem, který se nezastavil další dva roky. Film mu rostl pod rukama, jako perfekcionista jej zdokonaloval, přetáčel a přestříhával.  „Záměru jsem zkrátka na dva roky úplně propadl.  Cítil jsem, že je asi potřeba, aby takový film vznikl,“ vzpomíná Viktor Kuna. „Chtěl jsem ho oprostit od líbivosti a divácké podbízivosti a soustředil se jen na komplexní výpověď o Krkonoších. S cílem přinést krásu nejen v obrázcích, ale také v podávání informací. Vždyť i jako turisti si užíváme, jak do nás průvodci na cestách informace přímo hustí.“

Vznikl 103 minut dlouhý dokumentární film, který přináší kompletní informace o nejkrásnějších místech Krkonoš, jejich geologickém a geomorfologickém vývoji, o flóře, fauně, historii a činnosti člověka. „Největší výzva?  Běhat po horách a čekat na počasí. Ráno vstát v pět a vyjít osm kilometrů na Voseckou. A pak natáčet…. Naštěstí jsou hory krásné, i když je zamračeno. A do filmu to přináší kontrast,“ říká Viktor Kuna. Koneckonců výzva to pro tvůrce byla dvojnásobná: Krkonoše jsou Kunovým filmovým debutem – a rovnou dlouhometrážním. „A taky je to riziko a dřina. Nervy, co dělám blbě, a neustálá korekce včerejší práce,“ přiznává režisér, kameraman a střihač filmu v jedné osobě. 

Unikátní jsou Krkonoše i ve dvou dalších ohledech: komentář k filmu napsal tatínek režiséra, spisovatel a muzikolog Milan Kuna. „Dal filmu několik myšlenek, kterými jej osmyslil a pozvedl a má na filmu lví podíl,“ hodnotí jeho práci syn, který je pro změnu původcem hudby k filmu. Právě jeho houslové nahrávky tvoří hudební páteř dokumentu.    

Premiéra filmu Krkonoše se uskuteční 22. března v pražském kině Lucerna v 18:15 a následně bude distribuován do českých kin. Ve hře je televizní verze i možné uvedení v Německu.

 

Více informací na www.filmkrkonose.cz

Martin Král:

vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. V současné době působí jako pedagog na gymnáziu v Jilemnici.

Natočil řadu reportáží v rámci projektu „Televize Krkonoše“. Tento projekt se zaměřuje na život v regionu Jilemnicka objektivem mladých. Martin Král vede tento projekt, kde získává režisérské i filmařské zkušenosti.

Martin je mimo jiné autorem četných reportáží a krátkých filmů ze zahraničních cest.

Viktor Kuna:

Hudbu studoval v Moskvě, Vídni, Chicagu Do roku 2002 odehrál cca 1500 sólových koncertů jako houslista v zemích Evropy, Asie a v U.S.A. Vystupoval jako sólista se symfonickými i komorními orchestry. V roce 2000 v rámci koncertního turné v USA přednášel  na několika univerzitách na Floridě, v Chicagu, New Yorku, Alabamě, Illinois.

Natočil sedm sólových alb, vystupoval v cyklu České filharmonie, FOK, na Pražském jaru. Byl hostem evropských festivalů (Salzburg, Helsinky, Talin, Würzburg, Washington, Brusel a dalších).  Založil a vedl hudební festivaly ve Vídni, Linzi, Arensgurgu a Bückeburgu.

V roce 2002 přinesl úraz míchy změnu kariéry, nejprve studium diplomatické akademie, poté práci na MZV ČR.  Práce v oborech projektového i řídícího managementu či mezinárodního V roce 2009 založil festival Dech hor – festival alpinismu a dalekých cest, www.dechhor.cz .

Pravidelně cestuje. V letech 2008 – 2012 absolvoval několik horolezeckých expedic v Pamíru, na Kavkaze, indickém Himáláji a na mořském kajaku v Jadranu a je tvůrcem několika krátkých filmů z těchto výprav. Například s horolezcem Radkem Jarošem o výpravě na kajacích kolem Liparských ostrovů, životě v buddhistických klášterech v Indii apod.

Viktor moderuje magazín Travel Journal v televizních kanálech HD+ a UPC Express, kde hovoří nejen s předními cestovateli a horolezci, ale také např. s archeology, sportovci a profesionálními horskými vůdci. Dále moderuje festivaly a firemní akce a namlouvá komentáře k filmům.

Pražská premiéra filmu Krkonoše se uskutečnila:

kino Lucerna: středa 22.3. v 18:15 a následně v sobotu 25.3. od 18:15

 

 

Velký dík sponzorům:

 

Robert Málek, Zimatechnik s.r.o., Czech Tourism, World in Pictures, Digital Cinema United, Cemio, Sea Clean, Radio Beat, Radio Černá hora 

Partneři

ATL Elektro hudy.cz Pekviz Caffé Botta Havex auto Kozí plácek 127 Hendrych U Zvonu Hotel Labuť Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ ACR design Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems