KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

Pražské komorní trio

Datum út 11. 10. 2016 Čas 19:00 Místo Sál Střelnice

Zahajovací koncert předplatitelské skupiny K - klasická hudba.

 

Michal Rezek / klavír

Tomáš Strašil / violoncello

Robert Pacourek / klarinet

 

Český komorní soubor „Pražské komorní trio“ (dále jen PKT) vznikl v roce 2004 a navázal jednak na uměleckou činnost stejnojmenného souboru z druhé poloviny 60.let 20. století ( M. Etlík – klarinet, M. Sádlo – violoncello a F. Rauch – klavír), stejně tak na činnost souboru Musici Bohemiense, které v polovině 90. let 20. století založil klarinetista Robert Pacourek. Základní nástrojové obsazení tohoto komorního souboru je trio nástrojů klarinetu, violoncella a klavíru, kde klarinet nahrazuje part houslí z klasického klavírního tria.

Po několika personálních změnách se složení tria ustálilo v současném obsazení Robert Pacourek - klarinet a umělecký vedoucí souboru, Tomáš Strašil – violoncello a Michal Rezek – klavír.

 
PKT interpretuje především hudbu 18. a 19. století (klavírní tria s klarinetem W.A. Mozarta, L. v. Beethovena a J. Brahmse), stejně tak i hudbu 20. století či hudbu soudobou.
 
Během své umělecké činnosti PKT pravidelně koncertuje jak v Praze, tak v regionech ČR. Realizovalo nahrávku Beethovenova Tria op. 11 pro Český Rozhlas v Praze a v prosinci 2011 vystoupilo na samostatném koncertu v rámci prestižního mezinárodního hudebního festivalu „České doteky hudby“. Na jaře 2016 vystoupilo PKT na zahajovacím koncertu 16. ročníku Mezinárodního festivalu komorní hudby v Klatovech.
 
m.-rezek.jpg

 

MICHAL REZEK - klavír
 

            se narodil 28.3.1965 v Kraslicích, pochází z hudební rodiny. Od osmi let se učil hře na housle a klavír na ZUŠ B. Smetany v Plzni. Poté studoval na Konzervatoři v Plzni u prof. Antonína Brejchy. Konzervatoř ukončil sólovým recitálem a koncertem s orchestrem (L.van Beethoven: Koncert č.5 Es dur op.73, Plzeňský rozhlasový orchestr, dirigent Jiří Malát). V roce 1986 začal Michal Rezek studovat na Akademii múzických umění u prof. Petera Toperczera. Kromě cen z národních soutěží získal úspěchy i na mezinárodních klavírních soutěžích (B. Smetany v Hradci Králové, J.N.Hummela v Bratislavì, italské Marsale). Reprezentoval AMU i na Mezinárodním týdnu vysokých hudebních škol v rakouském Grazu. Pražská studia zakončil získáním ceny E. Sažinové udělované nejúspěšnějším studentùm klávesového oddělení a byla mu udělena cena děkana hudební fakulty pro nejlepší studenty školy. V letech 1990-1992 studoval Michal Rezek mistrovskou třídu na Vysoké hudební škole v Mnichově u prof. Klause Schildeho. Studium zakončil s nejlepším možným výsledkem. Od roku 1990 se Michal Rezek věnuje intenzivní koncertní činnosti doma i v zahraničí. Jako sólista, komorní hráč a sólista orchestrálních koncertů vystupoval na více než 1100 koncertech v mnoha zemích - Německu, Rakousku, Slovensku, Rusku, Japonsku, Itálii, Španělsku, Francii, Švýcarsku, Dánsku, Švédsku, Bulharsku a Lucembursku. Spolupracoval se známými orchestry a dirigenty, je i velmi vyhledávaným komorním partnerem. Vystupoval např s houslisty V. Černochem,  P. Šporclem, F. Novotným, J. Talichem, P. Bernáškem, L. Čepickým, violoncellisty M. Škampou, D. Veisem, J. Bártou, klarinetistkou L. Peterkovou, Wihanovým kvartetem nebo Afflatus kvintetem. Společně s houslistou P. Šporclem získal cenu B.Martinů na festivalu Mladé pódium v Karlových Varech, vystupoval i na jiných festivalech, např. Pražské jaro, Concertus Moravia, Beethovenovy dny Karlových Varech, Trutnovské hudební jaro, Smetanovské dny v Plzni, aj. Rozsáhlá je i jeho nahrávací činnost pro rozhlasové a vydavatelské firmy. Od roku 1994 působí Michal Rezek jako profesor sólového klavíru na Pražské konzervatoři.

 

 strasil.jpg

TOMÁŠ STRAŠIL – violoncello
 
 
     se narodil 15. ledna 1971 v Praze. Už od raného dětství projevoval hudební nadání; v pěti letech se začal věnovat hře na violoncello, nejprve na LŠU Voršilská u prof. J. Pražáka, později na konzervatoři ve třídě prof. JUDr. P. Sádlo. Ve studiích pokračoval na pražské AMU pod vedením doc. R. Lojdy. Během posledního ročníku konzervatoře působil jako tutti hráč v Bruckner Orchestru v Linci. Po přijetí na AMU (1991) absolvoval během studia řadu kurzù u osobností jako jsou: A. Ariscuren, M. Roche, P. Wiespelway, A. May, F. Smetana, E. Rattay a J. Chuchro. Je držitelem čestných uznání ze soutěží o cenu Beethovenova Hradce a finalistou soutěže Prix Mercury – Semmering 1994.
 
     V letech 1994 - 2000 působil Tomáš Strašil jako koncertní mistr Sukova komorního orchestru. Ve spolupráci s Josefem Sukem a SKO natočil své debutové CD s violoncellovým koncertem C dur Josefa Haydna. Jako sólista též účinkoval na stěžejních festivalech a spolupracoval s významnými českými orchestry (Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Hradec Králové, Musici di Praga , Sukův komorní orchestr a další). V této době rovněž vyučoval na Teplické konzervatoři. Pro Český rozhlas natočil komorní skladby A. Dvořáka pro violoncello a klavír.
     
     Tomáš Strašil se soustavně věnuje nejen sólové, ale především komorní hře, kde dává přednost netradičnímu spojení nástrojů různých barev; např. flétna - klavír - violoncello (Sonatori ensemble,Sebastian trio) nebo kytara - violoncello (Duodella corde). Spolu s klavíristou Michalem Macourkem založil stabilní duo Libera Artes. S příchodem nového tisíciletí opustil svůj post na místě koncertního mistra SKO a věnuje se plně sólové, komorní a pedagogické činnosti; od roku 2000 předává své zkušenosti mladým violoncellistům jako profesor violoncellové hry na Pražské konzervatoři. Intenzivně se zajímá o starou hudbu a spolupracuje s cembalistkou Monikou Knoblochovou na koncertech z barokní a moderní hudby. V roce 2002 sestavil malý komorní orchestr Camerata Bohemica, kde zastává funkci stálého sólisty a uměleckého vedoucího.V roce 2003 navázal spolupráci s klavíristkou Barborou Sejákovou a houslistkou Danou Oerterovou v Triu Bergerettes.V této době stál spolu s Vítězslavem Černochem, Danou Truplovou a Vilémem Kijonkou u zrodu souboru Kubelík kvartet.
 
     Violoncellista hraje střídavě na nástroje signované: "Pietro Zanetto di Brescia 1686" a  "Andreas Carolus Leeb fecit Viennae 1818 No. 3", jako barokní používá nástroj českého anonyma z 18.stol. a moderní hudbu provozuje na nové violoncello mistra Radka Herouta /2003/.
  

 

dsc_0094.jpg

ROBERT PACOUREK - klarinet

 

Robert Pacourek (1967 ve Strakonicích) se začal věnovat hře na klarinet ve třídě prof. B. Zákosteleckého ve strakonické LŠU (dnes ZUŠ) ve svých 9 letech. Po studiích na gymnáziu byl přijat na Státní konzervatoř v Praze do třídy prof. J. Stárka, kterou absolvoval v roce 1993. Již v průběhu studia se věnoval pedagogické činnosti a spolupracoval se symfonickým orchestrem "Bohemia" v Poděbradech. V roce 1994 založil komorní trio "Musici Bohemiense" (klavír, klarinet, violoncello), s nímž uskutečnil řadu koncertů a realizoval nahrávky pro Český rozhlas. V letech 1995 a 1996 se aktivně zúčastnil hudebních kurzů "Německé Mozartovy společnosti" v bavorském Augsburgu. Svoji pozornost nezaměřuje pouze na klasické žánry hudby, ale věnuje se i lidové a folklórní tvorbě.

V letech 1999 – 2004 Robert Pacourek spolupracoval s klavíristou Karlem Prokopem, profesorem pražské Konzervatoře. Realizovali společně velké množství koncertů jak v Praze, tak v regionech České republiky. Výsledkem této spolupráce je CD „Klarinetový recitál“, které vzniklo v roce 2001 a obsahuje základní díla klarinetové literatury 19. a 20. století. Na realizaci tohoto CD se podílela i sopranistka Ivana Tőrőková.

Od jara 2004 spolupracoval Robert Pacourek s klavíristou Danielem Weisnerem, se kterým absolvoval velké množství koncertů jak domácích, tak zahraničních (Sofia, Budapešť). Společně se sopranistkou Klárou Novotnou založili soubor „Trio con Canto“.

 Od roku 2004 spolupořádá Robert Pacourek spolu s agenturou ŠP Production v letních měsících cyklus koncertů "Po jihočeských zámcích".
 
V květnu 2007 vydal své 2. profilové album „Klarinet 19. a 20. století“, jehož obsahem jsou významné skladby pro klarinet a klavír z období romantismu ( R. Schumann, J. Brahms), impresionismu ( C. Debussy) a hudby 20. století ( J. Páleníček, M. Arnold).
 
V červnu 2009 absolvoval spolu s klavíristou Michalem Rezkem úspěšné vystoupení v Českém Centru v Paříži. Tento koncert byl zařazen do mezinárodního projektu Martinů revisited a festivalu Aprés 89.
 
V současné době se R. Pacourek věnuje pedagogické a koncertní činnosti a spolupracuje s řadou významných českých umělců. Je uměleckým vedoucím komorního souboru "Pražské komorní trio", v kterém hraje s profesory Pražské konzervatoře klavíristou Michalem Rezkem a violoncellistou Tomášem Strašilem. Toto trio navázalo na činnost souboru "Musici Bohemiense" z poloviny 90. let minulého století a vystupuje na koncertech v celé České republice. V prosinci 2011 vystoupilo na prestižním mezinárodním hudebním festivalu "České doteky hudby".
 
 V lednu 2013 se Robert Pacourek aktivně zúčastnil 3. ročníku Evropského klarinetového festivalu v belgickém Gentu, který pořádala Evropská klarinetová asociace.
 
Robert Pacourek hraje na klarinety značky Selmer model Privilege a hubičky téže značky. Plátky používá od firmy Vandoren typ Clasique a 56 rue Lepic tvrdosti 3.

 

    

 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
Picasso ACR design Petr Šuba Pekviz Caffé Botta hudy.cz U Zvonu Picasso Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ Ingtours ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa