Facebook

Program

Kauza Prometheus

Datum ne 28. 01. 2018 Čas 18:00 Místo Sál Střelnice Rezervace vstupenek Rezervace

/Baletní vystoupení Tanečního censtra Praha/  III. ročník BALETU VE VRCHLABÍ

VIDEO POZVÁNKA ZDE

Balet Praha Junior připravil v nové sezoně jednoaktový balet s názvem Kauza Prométheus na hudbu Ludwiga van Beethovena. Balet pro soubor složený ze studentů Tanečního centra Praha vytvořil choreograf Attila Egerházi

 

„Beethovenova hudba svítí jasněji než oheň. Z jedné strany jsem chtěl ukázat živý, nevázaný svět mladého Beethovena prostřednictvím tance. Na druhé straně jsem chtěl vytvořit persifláž - balet o mytologickém hrdinovi Prométheovi. Balet je v tomto kontextu prezentován jako demytizace mýtu o slavném antickém hrdinovi. V mojí interpretaci je Prométheus antihrdina, který se stal hrdinou jen prostřednictvím daných okolností. Prométheus je zamilovaný mladý muž, který touží po Pandoře a chce jí dostat za každou cenu. V mém baletu vztah k ženě v povaze Prométhea dominuje, naopak Pandora je v příběhu ten dominantní „macho“. Obě povahy - oba hrdinové se neustále vzájemně doplňují. Jako Yin a Yang.

Oheň, jako jeden ze silných přírodních elementů, hraje  v baletu samozřejmě významnou roli. Oheň je ten element, který personifikuje touhu poznat nepoznané - světlo poznání ... ten oheň, který vlastní bohové a který hoří na vrcholu Olympu. Stejně jako v biblickém příběhu, Evu i Pandoru zláká „zapovězené ovoce” - oheň, který se stane příčinou všech problémů. I Pandora přikazuje Prométheovi, který je do ní bezhlavě zamilován, aby jí donesl oheň za každou cenu. A tahle touha udělá z Prométhea hrdinu. Tato idea dodává našemu příběhu příchuť tragikomedie ..... balet je vlastně jakousi burleskou.”

    Attila Egerházi, autor námětu, scénáře a choreografie

rozhovor:

S Baletem Praha Junior jste v minulosti spolupracoval několikrát, někteří absolventi TCP později tančili ve vašem souboru. Jak vnímáte úroveň současných studentů a jak se liší práce s nimi od tvorby s vlastním souborem?
Moje spolupráce a partnerství s TCP trvají téměř dvacet let a byly vždy, myslím, velmi úspěšné a plodné. Za tu dobu jsem vytvořil více než patnáct baletů. Úroveň současných studentů je velmi vysoká. Samozřejmě je výrazný rozdíl, zda pracuji se zkušenými tanečníky, nebo s mladými, kteří mají méně zkušeností. Nicméně jsem s jejich úrovní spokojen, jsou mladí, nadšení a díky repertoáru Baletu Praha Junior nasbírají během sezony dost zkušeností ve svých představeních.

Antické téma nezpracováváte poprvé. Máte k tomuto období nějaký bližší vztah, či proč jste si vybral právě téma Prométhea?
Ředitel TCP Antonín Schneider mě požádal o vytvoření baletu na Beethovenovu baletní suitu. Na první poslech jsem v Beethovenově díle nenašel „jeho“ Prométhea, ale po opakovaném poslechu této úžasné hudby jsem v ní nečekaně objevil toho „svého“. Těším se, že při premiéře bude hrát živý orchestr.

Jste i autorem libreta. Z jakých zdrojů jste primárně vycházel?
Příběh a dramaturgie mého baletu se blíží původnímu pojetí. Moje verze je jakousi „baletní perzifláží“ velkého a hrdinného mýtu. Mým záměrem bylo demystifikovat Prométheův charakter. Můj Prométheus je typický antihrdina. Je to obyčejný, milující člověk.

Vstupné: 200,- Kč, senioři a studenti 120,- , děti do 12 let vstup zdarma (nutné vyzvednout vstupenku), sleva pro studenty VU3V

 

Partneři

ATL Elektro hudy.cz Pekviz Caffé Botta Havex auto Kozí plácek 127 Hendrych U Zvonu Hotel Labuť Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ ACR design Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems