KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

BARATI SQUAD

Datum čt 18. 08. 2016 Čas 18:45 Místo Náměstí TGM

Bio členů:

Tomáš Pavlacký

Studuje hru na západoafrické bubny (djembe, dundun, kenkeni, sabar) od roku 1994. Učí se jak v Africe, od afrických mistrů, tak v Evropě na různých stážích od evropských i afrických učitelů.

    V roce 1999 navštívil město Bouaké v Pobřeží Slonoviny, kde ho dva měsíce učil jeden z největších mistrů hry na djembe, Soungalo Coulibaly z Mali. Tam měl také jedinečnou příležitost hrát se Soungalovými muzikanty na tradičních slavnostech, jako jsou zásnuby, obřízka, svatby, dožínky atp. a poznat tak “opravdové tradiční” umění hry na djembe. V roce 2003 studoval hru na sabar v senegalském Dakaru, kde ho učil Tapha N’Diaye Rose, syn Doudou N’Diaye Rose, senegalské žijící legendy hry na sabar. V roce 2005 se učil kromě jiných od mistra Adama Dramé ve městě Bobo Dioulasso v Burkině Faso a v roce 2010 v tom samém městě strávil měsíc pod vedením Harouny Dembélé.  Na těchto studijních cestách po Africe, ale také po Evropě se dále učil od mistrů jako jsou Patrick Tomas, Harouna N’Diaye Rose, Adama Diarra, Ismail Sanogo, Solo Sanogo, Denis Bourely, Mohamed Bangoura, Drissa Koné, Zoumana Deni, Janos Crecelius, Fränki B. Frank, Yacouba Sanou, Beuz Thiombane, Assan Blondin Diop, Tonton Sylla a další.

V roce 1994 založil kapelu Dunumba, která hraje jak tradiční africké rytmy, tak moderní “západní” rytmy na africké a indické bubny. S Dunumbou  odehrál přes 400 živých vystoupení v Čechách i v zahraničí a nahrál dvě alba.

Tomáš Kerle

Profesionální bubeník a perkusista. Specializuje se na africké a blízkovýchodní rytmy v jejich tradiční i moderní podobě. Zároveň se ve své hudební tvorbě snaží o využití netradičních perkusivních nástrojů v kontextu současné elektronické i experimentální hudby. Zabývá se výukou hry na africké bubny a perkuse v rámci kurzů a workshopů Cesta rytmu. V letech 2004/2005 absolvoval roční stipendijní pobyt na Západní Sumatře, kde se zabýval terénním výzkumem lokálních tanečních a hudebních tradic. V roce 2006 absolvoval bakalářské studium na FHS UK, obor Studium humanitní vzdělanosti.  V letech 2008 – 2011 navštívil opakovaně subsaharskou část Afriky (Guinea, Mali), kde se věnoval studiu lokálních hudebních tradic. Spoluzaložil česko-americkou world music skupinu Marimba Mama a rytmické kvintety Pararingapatam a Barati Squad. Poslední jmenované těleso pravidelně spolupracuje se zahraničními perkusisty (Thomas Guei, Louis Cesar Ewande) a doprovází je na jejich vystoupení v ČR. V průběhu své hudební kariéry působil v mnoha tanečně-divadelních představeních i site-specific projektech jako živý hudební doprovod (fireartové skupiny Palitchi a Firedance Company, spolupráce s německou choreografkou Nataschou Noack, improvizační projekt Topos Kolektiv). V rámci pražské klubové scény aktivně spolupracuje s uskupením djů a promotérů Cabaret Manana. Od roku 2011 působí jako šéfredaktor informačního portálu afro.cz.

Jan Vorlíček

Hrou na djembe se zabývá od roku 1996 . Celkem třikrát navštívil západní Afriku (Mali a Guineu), kde studoval tamní hru na bubny od místních mistrů (Drissa Koné, Famodou Konaté nebo Sidiki Camara). Měl možnost spolupracovat na hudebních projektech s muzikanty z Evropy, Afriky i Asie (Janos Crecelius z Berlína, Seizan Kenji Osako z Japonska nebo Louis Cesar Ewande z Francie).

Již od roku 2002 sám vede kurzy hry na djembe pro dospělé i děti a doprovází jako sólista řadu kurzů a workshopů afrického tance jak českých tak i zahraničních lektorů.

Tomáš Marek

Hře na djembe a basové bubny se aktivně věnuje od roku 2006. V roce 2009 a 2014 absolvoval intenzivní dvouměsíční hudební stáž v západoafrické Guiney, kde se učil od místních mistrů hry na djembe. Za svou kariéru měl možnost se potkat a učit od předních světových hráčů na djembe a s některými i koncertovat (Thomase Guei, Tonton Sylla, Mohammed Bangoura a Louis Cesar Ewande). Působí v řadě kapel, hudebních a hudebně-tanečních skupin. Již osm let vede pravidelné kurzy hry na djembe.

David Oplatek

David Oplatek se hře na djembe věnuje od roku 2001. Jeho první učitelé nebyli afričané, ale překvapivě Němci – Jánoš Crecelius a Franki B. Frank, kteří v České republice pravidelně vedou bubenické kurzy. Při návštěvách západní Afriky (jmenovitě Guinea, Mali a Gambie) se učil od řady známých i neznámých hráčů – v Guiney to byli hráči ze souboru Percussion de Guineé, v Mali vynikající hráč Drissa Koné.

Hrál v kapelách Mugee a Kurangbe. V současné době doprovázím kurzy afrického tance Kateřiny Szymanské a Hanky Říhové. Působí v občanském sdružení Baro, které organizuje workshopy afrického bubnování a tance se zahraničními lektory.

Tomáš Oplatek

Hře na djembe se věnuje od roku 2005. Působí v kapelách TiDiTaDe a Barati Squad, doprovází kurzy afrického tance. Kromě afrických bubnů hraje na klavír, štěrbinový buben krin a tradiční africký dřevěný xylofon tzv. balafon. Sám se věnuje výuce na tyto exotické nástroje.

 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
Picasso ACR design Petr Šuba Pekviz Caffé Botta hudy.cz U Zvonu Picasso Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ Ingtours ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa