KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

Halíř trio

Datum út 28. 02. 2017 Čas 19:00 Místo Sál Střelnice Rezervace vstupenek Rezervace

Hotel LABUŤ - partner třetího koncertu předplatitelské skupiny K

HALÍŘ TRIO

Eduardo García Salas / housle

Jana Podolská / violoncello

Václav Mácha / klavír

A

Jaroslav Meluzín / viola

 

Partner koncertu

 

HALÍŘ TRIO

JAROSLAV MELUZÍN

PROGRAM

 

Klavírní Trio c moll, op. 66 Felix Mendelssohn (1809-1847)

Allegro energico e con fuoco

Andante espressivo

Scherzo. Molto allegro quasi presto

Finale. Allegro appassionato

 

Klavírní kvartet c moll, op. 13 Richard Strauss (1841-1904)

Allegro

Scherzo. Presto

Andante

Finale. Vivace

 

Vstupné: 150,- Kč, senioři a studenti 50%, děti do 12let a  sk. K vstup zdarma, studenti VU3V sleva 25%

Karel Halíř, jeden z nejslavnějších houslistů všech dob, se narodil v bráně Krkonoš, ve Vrchlabí. Španělský houslista Eduardo García, koncertní mistr v Hudebním divadle Karlín a předseda Společnosti Karla Halíře se snaží po celém světe rozšířit jeho bohatý odkaz. Halíř Trio interpretuje vždy skladby, které jsou spojeny s osobou vrchlabského rodáka. Jeho přátelství s Richardem Straussem dalo podnět k tomu, že Halíř premiéroval Straussův klavírní kvartet ve Weimaru 8.12.1885, spolu se skladatelem u klavíru. Počátkem ledna 2017 našel český klavírista žijící v Berlíně, Dr. Petr Vašíček, v archivu rodiny Straussů osmnáct dopisů mezi Halířem a Straussem. Na programu zazní Klavírní kvartet c moll, op.13 Richarda Strausse. Na violu zahraje Jaroslav Meluzín, brněnský rodák, violista, působící již 15 let v orchestru v Meridě (Mexico). Na klavír Václav Mácha, vynikající český klavírista, který doprovázel na posledním recitálu českou legendu, houslistu Josefa Suka. Na cello bude hrát Jana Podolská, první violoncellistka Severočeské filharmonie Teplice. V Teplicích účinkoval Halíř se svým Halířovým kvartetem (8.12.1899), poté také s Joachimovým kvartetem (2.3.1907), se svým triem (2.2.1908) a i jako sólista s orchestrem dne 12. března 1908. Karel Halíř hrál v Praze 29. prosince 1881 Trio c moll, op.66 Mendelssohna, skladbu, která zazní dnes v podání HALÍŘ TRIO.

 

Eduardo García Salas, housle

Jeho hudební počátky jsou spojené s Conservatori de Lleida pod vedením prof. Leopolda Gil. Dále pokračoval ve studiu na Ostravské Univerzitě s prof. Zdeňkem Golou a později na Musikhochschule Nürnberg s Hansem Peterem Hoffmannem. Na holandském Conservatorium van Amsterdam, ve třídě Lucy van Dael, se specializoval na barokní housle. V letech 1995-1998 byl členem JONDE (Joven Orquesta Nacional de España). Působil v Janáčkově filharmonii, Orquestra Simfònica del Gran Teatre del Liceu, Camera Musicae, Camerata XXI, atd... Mezi lety 2003 a 2008 byl koncertním mistrem v Orquestra Simfònica Julià Carbonell de les Terres de Lleida. Také byl zakladatelem a primariem Quartet Teixidor. Výpomahá v Pražské komorní filharmonii, Severočeské filharmonii v Teplících, Českém národním symfonickém orchestru, atd... Na barokní nástroje účinkuje se soubory Musica Florea, Collegium 1704 a Orquestra Barroca Catalana. Od roku 2009 pravidelně hraje ve skupině prvních houslí České filharmonie. Hrál pod taktovkou dirigentů jako Carlo Maria Giulini, Jiří Bělohlávek, John E. Gardiner, Gianandrea Noseda, Eliahu Inbal, Herbert Blomstedt, Ion Marin, Antoni Ros Marbá, Gerd Albrecht a dalších… V současnosti je koncertním mistrem v Hudebním Divadle Karlín v Praze. Zároveň je místopředsedou Společnosti Karla Halíře a hlavním organizátorem Festivalu Karla Halíře, kde od roku 2011 vystupovali umělci jako Ivan Ženatý, Ulrika Stromstedt, Natasha Korsakova, Jiří Vodička, Thomas A. Irnberger, Kai Gleusteen nebo Cuarteto Casals.

 

Jana Podolská, violoncello

Jana Podolská se narodila v Bratislavě, kde v roce 2000 ukončila studium na konzervatoři s titulem „Nejlepší absolvent roku“ ve třídě Juraje Fazekaše. Ve svých studiích pokračovala na HAMU v Praze ve třídě doc. Jiřího Hoška a na VŠMU v Bratislavě ve třídě prof. Jozefa Podhoranského. Během studií se pravidelně zúčastňovala mezinárodních interpretačních kurzů, kde získávala zkušenosti hlavně v oblasti komorní hry (Kostelec nad Černými Lesy, Telč, Semmering /Rakousko/; pod vedením Kaspara Zehndera, Kristin von der Goltz, Christine Ragaz, Jiřího Bárty, Tobiase Kühneho). V roce 1997 získala 3. cenu na Soutěži studentů konzervatoří Slovenské republiky a v roce 1999 na té samé soutěži se umístila na 2. místě. Několikrát vystupovala sólově s orchestry Slovenská filharmonie a Severočeská filharmonie Teplice, pod vedením Ondreje Lenárda, Tomáše Koutníka, Martina Doubravského, Marka Štilce, Michaela Roháče. Od roku 2013 je 1. zástupce koncertního mistra violoncell v Severočeské filharmonii Teplice a od podzimu téhož roku působí pedagogicky na Konzervatoři Teplice.

 

Václav Mácha, klavír


Rodák z Prahy (1979) absolvoval Hudební školu hl. m. Prahy jako žák Jana Tůmy a následně se stal ve svých 15 letech nejmladším posluchačem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Moravce. Po úspěšném završení studií na HAMU pokračoval u prof. Karl-Heinze Kammerlinga na Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru. Tady absolvoval v roce 2001 a poté pokračoval v postgraduálním studiu sólového klavíru. S úspěchem se pravidelně zúčastňuje mezinárodních soutěží (např. Virtuosi per musica di pianoforte, 1. cena, Concertino Praga, 2. místo, soutěž o “Evropskou hudební cenu” v Dublinu, 3. cena, zvláštní cena za nejlepší interpretaci Beethovenových skladeb na soutěži Valsesia v Itálii, 2. cena na soutěži Karl-Bergemanna v Hannoveru atd.). Václav Mácha uskutečnil řadu celovečerních recitálů v nejvýznamnějších koncertních sálech Prahy (už v 15 letech měl samostatný recitál ve Dvořákově síni Rudolfina) i dalších měst republiky, a také v evropských městech (Londýn, Paříž, Vídeň, Berlin, Hamburg, Budapešť, Bonn, Bayreuth, Hannover atd.). Opakovaně vystupoval v USA, Kanadě, Mexiku, Turecku, Japonsku, Singapuru, Malajsii. Hrál s Českou filharmonií, BBC Symphony Orchestra (na festivalu BBC Proms 2009 v Royal Albert Hall), Pražskou komorní filharmonií, Českým národním symfonickým orchestrem, Filharmonií Brno, Sukovým komorním orchestrem, Český komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Komorní filharmonií Pardubice, s dirigenty jako jsou J. Bělohlávek, O. Kukal, M. Turnovský, T. Koutník, P. Freeman, s předními sólisty a soubory (J. Suk, V. Hudeček, I. Ženatý, J. Pazdera, J. Svěcený, B. Kotmel, I. Štraus, Stamicovo kvarteto, České noneto). Nahrává pro Český a Slovenský rozhlas (tady vznikla nahrávka kompletního díla F. Schuberta pro housle a klavír s J. Pazderou), jeho snímky zaznamenaly i Deutsche Welle, NHK-FM (Japonsko) a BBC.

 

 

Jaroslav Meluzín, viola

Narodil se v České republice. Studoval na brněnské konzervatoři. Poté na Ostravské univerzitě a postgraduálně studoval na tromské univerzitě v Norsku, ve třídě Maestra Mortena Carlsena. Účinkoval v nejvýznamnějších městech své rodné země a spolupracoval s prestižními orchestry jako například s Komorním orchestrem Českých Budějovic a Filharmonií v Tromsu (Norsko). V současnosti je členem smyčcového kvarteta Quo Vadis a Symfonického orchestru Yucatán v Mexiku. Během své umělecké dráhy spolupracoval s umělci jako Plácido Domingo, Sarah Brightman, Alexei Volodin, Juan Diego Flórez a další. Se svým smýčcovým kvartetem se zúčastnil mnoha mezinárodních festivalů, např. Festival del Caribe v Santiago de Cuba, v Colonia Tovar ve Venezuele a také v několika dalších mexických festivalech.

 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
Picasso ACR design Petr Šuba Pekviz Caffé Botta hudy.cz U Zvonu Picasso Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ Ingtours ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa