KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

DOLEŽALOVO KVARTETO & MICHAELA HRABÁNKOVÁ

Datum čt 02. 02. 2023 Čas 19:00 Místo KONCERT Rezervace vstupenek Rezervace

Místo konání: Střelnice VELKÝ SÁL

Koncert předplatitelské skupiny K - klasika
 

... božského Čecha Josefa Myslivečka obdivoval i W. A. Mozart.

Michaela Hrabánková - hoboj

&

Václav Dvořák – housle
Jan Zrostlík – housle
Martin Adamovič – viola
Vojtěch Urban – violoncello
 

Kulturní dům Střelnice přináší SVĚTOVOU PREMIÉRU skladeb Josefa Myslivečka a uvedeme jej krátce po uvedení nového hudebního velkofilmu Il Boemo s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. 

Projekt nese název  "Il divino Boemo", což znamená "Božský Čech", jak titulovali Myslivečka v jeho druhé vlasti, Itálii. Hlavní částí projektu  jsou Myslivečkovy kvintety s hobojem, které byly považovány za ztracené. Tři z nich se nám po několikaletém úsilí podařilo nalézt v soukromých sbírkách po celém světě. Doležalovo kvarteto je letos spolu s hobojistkou Michaelou Hrabánkovou nahraje ve SVĚTOVÉ PREMIÉŘE na CD pro Supraphon. Druhou část projektu tvoří Myslivečkovy smyčcové kvartety, neprávem podceňovaná díla, která se mohou směle měřit s nejlepšími hudebními díly své doby.

 Účinkují: Doležalovo kvarteto – jeden z nejvýznamnějších reprezentantů tradiční české kvartetní školy s více než 45 letou tradicí. 

Michaela Hrabánková - všestranná česká hobojistka trvale žijící v Paříži, která má zálibu nejen ve standartním repertoáru, ale také v soudobé hudbě.

 VSTUPNÉ: 250 KČ, studenti a senioři 160 KČ, děti do 15 let 50 KČ,

BONUS KE VSTUPNÉMU: Kino  KARTONKA uvede k tomuto koncertu 13. LEDNA  historický film IL BOEMO s Vojtěchem Dykem v hlavní roli.  Se vstupenkou na film máte nárok na 10% slevu (ze základního vstupného) na tento koncert.     

 

MICHAELA HRABÁNKOVÁ

Michaela Hrabánková je všestranná česká hobojistka trvale žijící v Paříži, která má zálibu nejen ve standartním repertoáru, ale také v soudobé hudbě. Absolvovala magisterské studium na Hochschule für Musik v Karlsruhe pod vedením Thomase Indermühleho a stáž ve třídě Jacqua Tyse na konzervatoři CNSM v Paříži. Studium doplnila o interpretaci barokní a klasicistní hudby na historické nástroje pod vedením Benoit Laurenta na Královské konzervatoři v Bruselu. V roce 2001 získala 2. cenu v soutěži „Concertino Praga“ a byla pozvana na koncertní turné pořádané EMCY (European Union of Music Competitions for Youth). Od té doby je pravidelně zvána na řadu festivalů ve Francii, Německu, Brazílii nebo Argentině. V letech 2010 až 2013 byla členkou dechového kvinteta „Le Concert Impromptu“. Michaela také vystupuje s Ensemble Matheus, Orchestrem Opéra Royal de Versailles nebo Ensemble Calliopée. Michaela Hrabánková je podporována výrobcem nástrojů "F. Lorée" a výrobcem strojků pro hoboj a anglický roh "Koje Reeds". Diskografie: 2011 CD “French music” společně s Le Concert Impromptu (Disques Coriolan); 2013 CD Jan Rybář: Koncert pro hoboj a malý orchestr (Český rozhlas); 2017 CD “Divertissements” společně s kytaristou Gabrielem Bianco Ad Vitam records (v distribuci Harmonia Mundi). 

DOLEŽALOVO KVARTETO

Tato mladá generace hudebníků přímo navazuje na původní soubor, který byl založen roku 1972 violistou Karlem Doležalem a po celou dobu existence reprezentoval tradiční českou kvartetní školu. V roce 2003 vyzval profesor Doležal mladé, přesto již zkušené hráče k převzetí jména kvarteta. Inaugurační koncert byl součástí komorního cyklu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Doležalovo kvarteto konzultovalo s prof. Milanem Škampou, prof. Václavem Bernáškem, prof. Jiřím Panochou a jezdilo za prof. Eberhartem Feltzem do Berlína. Zvlášť úzký vztah kvarteto udržuje s Natalií Prishepenko (Artemis Quartet), která je jejich mentorkou. Doležalovo kvarteto reprezentovalo Českou republiku na Mezinárodní kvartetní soutěži v Osace, kde postoupilo do semifinále. V říjnu 2009 získal soubor třetí cenu na soutěži Maxe Regera v Německu, jejíž součástí bylo vystoupení na festivalu v Itálii. O rok později obdrželi druhou cenu na Mezinárodní Janáčkově soutěži v Brně a tento úspěch zopakovali v roce 2015. Kvarteto natáčí pro Českou televizi a Český rozhlas a připravilo mimo jiné světovou premiéru nahrávky Kvartetu B-dur Heinricha Wilhelma Ernsta, či premiérovou nahrávku tomuto souboru věnovanému 4. kvartetu Ivana Kurze. Jejich nahrávka Janáčkova 1. kvartetu byla vysílána v Radiu France. V roce 2014 natočili v Německu CD komorních skladeb s mladým talentovaným klarinetistou Blažem Šparovcem. Doležalovo kvarteto vystupuje mimo ČR pravidelně také v Evropě (v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Maďarsku či v Polsku) a spolupracuje s mnoha význačnými interprety. Jeden z jejich společných koncertů s Maximilianem Hornungem, jenž byl bonusovým koncertem České filharmonie v Dvořákově síni v roce 2013, byl vyprodán již půl roku předem. Od roku 2013 jsou Doležalovci zváni francouzskou organizací ProQuartet na prestižní kvartetní kurzy ve francouzské Provence, kde se potkali mimo jiné s Günterem Pichlerem, a na základě úspěšného koncertu také následně k účinkování na několika festivalech komorní hudby v Maďarsku, Belgii a Francii, kde vystoupili se světovými špičkami oboru. V roce 2014 byli podpořeni francouzkým sdružením ”Les Amis de ProQuartet“.

PROGRAM

 

Josef Mysliveček

Hobojový kvintet č. 1 B dur

1.Allegro

2.Larghetto

3.Tempo di Minuetto

 

Smyčcový kvartet F dur op.3

1.Allegro

2.Andante

3.Presto assai

 

Smyčcový kvartet A dur op.3

1.Allegro

2.Larghetto

3.Presto 

 

Pauza

 

Hobojový kvintet č. 2 D dur

1.Vivace

2.Largo

3.Rondo

 

Smyčcový kvartet G dur op.posth č.5

1.Allegro con spirito

2.Minuetto

3.Presto assai

 

Hobojový kvintet č. 3 F dur

1.Allegro

2.Larghetto

3.Presto

 

(Na druhých houslích vystoupí Alexej Rosík.)

 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
ACR design Pekviz Caffé Botta hudy.cz Kozí plácek 127 U Zvonu Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa Nemocnice Vrchlabí