Facebook

Program

GIUSEPPE VERDI – REQUIEM

Datum ne 03. 11. 2019 Čas 19:00 Místo Klášter Rezervace vstupenek Rezervace

Koncert je věnován všem obětem komunismu z let 1948 - 1989.

GIUSEPPE VERDI – REQUIEM / pro sóla, sbor a  varhany

účinkují:

Tereza Hořejšová  – soprán

Irina Rurac – mezzosoprán

Onebae Cho – tenor

Jaroslav Patočka – bas

Petr Hostinský – varhany

 

CANTORES CANTANT, smíšený pěvecký sbor ZUŠ Fr. Kmocha v Kolíně

Jakub Hrubý – sbormistr

INFORMACE KE KONCERTU:

Vstupné: 250 Kč / studenti a senioři 180 Kč / studenti VU3V 150 Kč

Předplatitelé skupiny K - kalsická hudba vstup zdarma

Děti a mládež do 15 let 50 Kč.

Hudebníci z důvodu vhodnosti varhan na kůru odehrají a odzpívají Verdiho Requiem z kůru. Dle vyjádření sbormistra přidají skladbu na závěr již z presbytáře, aby diváci měli i vizuální zážitek z koncertu.

Děkujeme za pochopení.

Základem Verdiho velkolepé skladby se po úpravách stala poslední část mše za zemřelé Responsorium - Libera me, kterou zkomponoval původně
pro rekviem za Gioachina Rossiniho zvané Messa per Rossini (1869),
na jehož kompozici se podílelo dalších dvanáct italských skladatelů. Verdi se k dílu vrátil po smrti Alessandra Manzoniho, italského básníka
a spisovatele, kterého si Verdi vážil nejen jako umělce, ale také jako svého přítele. Skladba zazněla poprvé za skladatelova řízení v milánském kostele sv. Marka v den prvního výročí Manzoniho úmrtí 22. května 1874. Sopránového partu se tehdy ujala vynikající česká sopranistka a skladatelova dobrá přítelkyně Tereza Stolzová, která později zprostředkovala kontakt mezi Verdim a ředitelem Národního divadla Františkem Adolfem Šubertem.

 

Program:

GIUSEPPE VERDI – REQUIEM

I. Úvod a Kyrie
(sbor, sólisté)

II. Dies irae

 • Dies irae (sbor)
 • Tuba mirum (sbor)
 • Mors stupebit (bas)
 • Liber scriptus (mezzosoprán, sbor)
 • Quid sum miser (soprán, mezzosoprán, tenor)
 • Recordare (soprán, mezzosoprán)
 • Ingemisco (tenor)
 • Confutatis (bas, sbor)
 • Lacrymosa (sólisté, sbor)

III. Offertorium

 • Domine Jesu Christe (sólisté)
 • Hostias (sólisté)

IV. Agnus Dei
(soprán, mezzosoprán, sbor)

V. Libera me
(soprán, sbor)

 • Libera me
 • Dies irae
 • Requiem aeternam
 • Libera me

 

Tereza Hořejšová / soprán se začala věnovat zpěvu již v sedmi letech na ZUŠ G. Mahlera v Humpolci u Mgr. Jany Borkové. Absolvovala Konzervatoř v Pardubicích ve třídě Hany Medkové a pokračovala na pražské HAMU.  Je laureátkou několika mezinárodních soutěží, především Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, kde se v r. 2013 probojovala do finále a vyhrála cenu Jarmily Novotné pro nejmladší českou pěvkyni, v roce 2015 získala 1. cenu v kategorii Junior a dalších pět vedlejších cen a v roce 2016 1. cenu v kategorii Píseň spolu s dalšími speciálními cenami. Ve školním roce 2015/2016 studovala v rámci programu Erasmus na Conservatorio di G. Verdi v Miláně u Silvany Manga a současně soukromě u prof. Anatoli Goussev. V létě r. 2017 studovala díky programu iSing v Číně, zde potkala svého nynějšího vokálního pedagoga Francesca Aliberti. Na podzim roku 2017 se představila v hlavní roli opery Rusalka ve Stavovském divadle (Dětská opera Praha ) a také v divadle Karlovy Vary.

Irina Rurac / mezzosoprán je rumunská rodačka studovala zpěv na Akademii hudby, divadla a umění v Kišiněvě. V roce 2013 se umístila na druhém místě
v Mezinárodní pěvecké soutěži "Victoria"(Kyjev, Ukrajina). Od roku 2013 byla sólistkou Národního divadla opery a baletu Maria Biesu v Kišiněvě. Na svém repertoáru má role jako Cherubín (Mozart: Figarova svatba), Bizetovu Carmen, Olgu (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Verdiho Fenenu (Nabucco), Floru (La traviata) a Maddalenu (Rigoletto), Ljubašu (Rimskij-Korsakov: Carská nevěsta) a Charlottu (Massenet: Werther). Je sólistkou souboru Tichá opera.

Onebae Cho / tenor je korejský tenorista se narodil se v Soulu, kde ukončil bakalářské studium sólového zpěvu na zdejší univerzitě. Od roku 2013 studoval operní zpěv na mistrovksé soukromé univerzitě ve Vídni a dále pokračoval na stejném institutu ve studiu operetního zpěvu. Od roku 2017 působí ve sboru Opery Národního divadla v Praze.

Jaroslav Patočka / bas je rodák z Liberce, původně studoval hru na violoncello. Zpěv studoval u předního sólisty Národního divadla v Praze, národního umělce a držitele ceny Grammy Václava Zítka. Později absolvoval Pardubickou konzervatoř ve třídě prof. Václava Zítka a prof. Mgr. Miloslava Stříteského. Zúčastnil se několika mistrovských pěveckých kursů. V současné době také spolupracuje s renomovaným italským operním tenoristou a pedagogem Antoniem Carangelem. Sólově debutoval v roli Banca (G. Verdi-Macbeth) v divadle F.X. Šaldy Liberec. Nastudoval mnoho operních i operetních rolí např.: Kecal (Prodaná nevěsta), Chrudoš (Libuše), Banco (Macbeth), Sparafucile (Rigoletto), Egyptský král (Aida), Alidoro (La Cenerentola), Kuno (Čarostřelec) a další.

Vystupuje nejen v České republice, ale také ve státech Evropy. Koncertní turné jej také zavedlo např. do Izraele, Libanonu či Jižní Koreje. Věnuje se také koncertní činnosti s mnoha českými i zahraničními orchestry a sbory. (např. Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Bohuslava Martinů, Karlovarský symfonický orchestr, Filharmonia Dolnośląska, Pražský komorní sbor, Český filharmonický sbor Brno a další). Jeho repertoár obsahuje kromě operní také oratorní a písňovou tvorbu.

Petr Hostinský / varhany své hudební vzdělání zahájil v roce 1987 na Základní umělecké škole v Pardubicích. V roce 1993 byl přijat ke studiu hry na varhany na Konzervatoř Pardubice do třídy MgA. Václava Uhlíře, později ještě ke studiu dirigování do třídy doc. Vlastislava Nováka. Po absolutoriu pokračoval ve studiu na AMU v Praze, obor varhany, na Hochschule fur Musik und darstellende Kunst ve Stuttgartu u prof. Ludgera Lohmanna. Během studia se zúčastnil několika mistrovských kursů u nási v zahraničí. Zúčastnil se několika varhanních soutěží (Opava 1994,1996, Schlagel l998, Voříškův Vamberk 1995, 1997 s vítězstvím v kategorii varhanní improvizace, Pražské jaro 1999).

Jakub Hrubý / sbormistr vyrůstal v hudební rodině, studoval varhany,  zpíval ve sboru. Vystudoval konzervatoř v Kroměříži
a HAMU v Praze, obor sólový zpěv u Prof. René Tučka a Naděždy Kniplové. Je dvorním interpretem díla východočeských skladatelů Luboše Sluky a Jiřího Strejce. Na několika koncertech vystupoval pod taktovkou Tomáše Netopila. Spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Filharmonií  Bohuslava Martinů, Filharmonií Hradec Králové, Komorní filharmonií  Pardubice. Vystupoval ve všech evropských zemích, také v Libanonu a Izraeli nebo na Kanárských ostrovech. V letech 2010-2018 byl členem souboru opery Národního divadla v Praze. Od roku 2018 se věnuje sbormistrovství a hudebnímu vydavatelství.

Cantore Cantant - sbor založil v srpnu 2013, jako smíšený pěvecký sbor ZUŠ Fr. Kmocha v Kolíně, Petr Hlavatý. Sbor je složen do značné míry z minulých i současných žáků pěveckého oddělení ZUŠ. Sbor začal veřejně účinkovat velmi brzy po svém založení. Už po čtyřech měsících nácviku vystoupil na svém prvním koncertu a během dalších dvou měsíců absolvoval další dva koncerty.

Sbor je z většiny hlasově složen z jeho žáků, což zaručuje pestrou barevnost hlasových skupin, možnost dynamiky a čistotu intonace. Podstatou je chuť všech členů v prezentaci krásné opomíjené klasické sborové tvorby. Sbor spolupracuje s předními umělci a pěvci významných českých a zahraničních operních scén. Je členem UČPS a OSA. Od března 2018 převzal vedení sboru Jakub Hrubý.

Partneři

ATL Elektro hudy.cz Pekviz Caffé Botta Havex auto Kozí plácek 127 Hendrych U Zvonu Hotel Labuť Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ ACR design Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna