KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

Ostrý, Schelingerová, Ježková

Datum ne 07. 07. 2024 Čas 19:00 Místo KONCERT Rezervace vstupenek Rezervace

Místo konání: Klášter sv. Augustina

XXIX. VRCHLABSKÉ HUDEBNÍ LÉTO

Jan Ostrý – flétna

Sylvie Schelingerová – flétna

Silvie Ježková – klavír

Vstupné: 250 Kč, studenti a senioři 160 Kč, děti do 15 let 50 Kč | ČÍSLOVANÝ SÁL

 

PROGRAM
 
Bach (není zcela jistě potvrzeno, který Bach tuto sonátu složil)          
Sonáta g moll pro flétnu a klavír
Adagio – Allegro
 
Ludwig van Beethoven (1770 - 1827)           
Duo WoO 26 pro dvě flétny
Allegro con brio – Minuetto quasi Allegretto
 
 
Friedrich Kuhlau  (1786 – 1832)                      
Grand trio op. 119 pro dvě flétny a klavír
Allegro moderato – Adagio patetico – Rondo. Allegro
 
 P A U Z A
 
Antonín Dvořák  (1841 – 1904)                    
Sonatina G dur op. 100 pro flétnu a klavír
Allegro risoluto – Larghetto – Scherzo – Finale
 
 
Franz Doppler  (1821 – 1883)                   
Andante a Rondo op. 25 pro dvě flétny a klavír
 

Jan Ostrý začal hrát na flétnu u prof. V. Žilky a poté za vedení prof. F. Malotína na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na CNR de Versailles (prof. Ch. Rayneau), a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium jednomyslným udělením prestižní 1. ceny. 

V průběhu svého studia se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů jakými jsou B. Kuijken, K. Hünteler, A. Marion, J. Zoon, či K. Zoeller. 

Vystupoval na významných koncertech a festivalech, mimo jiné na festivalu Styriarte v Grazu (založený pro projekty N. Harnoncourta), Haydn Festspiele v Eisenstadtu, s Kammerakademie Postdam a V. Luksem, pro Holandský rozhlas v Concertgebouw Amsterdam, festivalu Dny Pierra Bouleze v Lyonu a St.-Etienne (za vedení P. Bouleze), Pražském Jaru, Svatováclavském hudebním festivalu,  festivalu rozhlasu ORF Eggenberger Schosskonzerte v Grazu, Haydnovy hudební  slavnosti, Martinů Fest ve Vídni, Mezinárodním flétnovém festivalu v Maastrichtu, festivalu Mitte Europa, Smetanově Litomyšli, festivalu Concentus Moravie (s PKF a J.Bělohlávkem), Saison Tchéque ve Francii a řadě dalších.

Spolupodílel se na řadě nahrávek pro vydavatelství Studio Matouš, Supraphon, Naxos, Nimbus Records, Český rozhlas, ORF, France Musique či Avro Klassiek.

V koncertní sezoně 1999/2000 byl sólo-flétnistou v „Orchestre National de Lyon“, v sezóně 2001/2002 působil na stejném postu v „Den Norske Operaen Oslo“.

Jako vyhledávaný pedagog je zván k výuce na řadě mistrovských kurzů  a účasti v odborných porotách, např. Academie International d’Eté v Nice, Internationale Meisterkurse ve Vaduzu, Universität fur Musik und darstellende Kunst ve Vídni, Conservatoire national supérieur de Musique v Lyonu, Concertino Praga a dalších. Od roku 2001 je stálým pedagogem na European Flute Academy v rakouském Fissu a od roku 2003 i na hudebních seminářích při festivalu Neuberger Kulturtage.

V současné době vyučuje na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, Fakultě umění Ostravské univerzity a Pražské konzervatoři.

 

 

Silvie Ježková začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením Jany Diatkové. Ve svých studiích pokračovala na pražské konzervatoři (E. Boguniová) a Akademii múzických umění (Doc. Boris Krajný a Prof. Ivan Klánský). Pravidelně se účastnila letních klavírních kurzů v Písku a Sommerakademie Prag-Wien-Budapest.

Vždy se zajímala o komorní hru. V hudebním vývoji ji velmi obohatilo setkání s předními osobnostmi světové komorní hudby. Absolvovala řadu mezinárodních mistrovských kurzů (Amadeus Quartet, Alban Berg Quartet, LaSalle Quartet a další). Nejvíce ji inspiroval hudební přístup Rainera Schmidta (Hagen Quartet) a skladatele György Kurtága.

Silvie Ježková se soustavně věnuje komorní hře v různých nástrojových kombinacích. Dlouhodobě spolupracuje s houslistou Romanem Patočkou, laureátem mnoha mezinárodních soutěží. Je též klavírní partnerkou Jana Ostrého, jednoho z našich nejvyhledávanějších flétnistů současné generace.

Od roku 1999 je zvána na mistrovské kurzy (Česko-francouzská akademie Telč, Sommerakademie Semmering, Setkání s hudbou v Soběslavi, Letní flétny v Jičíně a Olomouci), kde spolupracuje s významnými umělci a pedagogy z ČR a ze zahraničí (Cathrin Cantin, Jean-Louis Capezzali, André Cazalet, Claude Lefévbre, Jan Talich, Clara Nováková, František Malotín, Pavel Kudelásek, Jiří Fišer).

Jako komorní hráčka účinkovala na festivalu Pražské Jaro, v řadě Avro Klassiek v holandské Concertgebouw, na festivalech Lange Nacht der Musik ve Vídni, Les Journées Romantiques du Vaisseau Fantôme v Paříži a dalších. Vystupuje na domácích i zahraničních pódiích (Francie, Německo, Nizozemí, Rakousko) a natočila snímky pro ÖRF, Radio 4 Netherlands a Český rozhlas.

V současné době působí Silvie Ježková na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění.

 

Sylvie Schelingerová (1993) pochází z hudební rodiny Schelingerů, Jiří byl jejím strýcem. Vystudovala Pražskou konzervatoř ve třídě Jana Ostrého a ve svých studiích pokračovala na fakultě umění Ostravské univerzity. V rámci svého studia se zúčastnila zahraničních stáží na prestižní Universität für Musik und darstellende Kunst Wien ve třídě prof. Hansgeorga Schmeisera a na Hochschule für MusikWürzburg ve třídě prof. Christiny Fassbender.
Svou hru si postupně zdokonalovala na mistrovských kurzech u řady významných flétnistů, jakými jsou např. Ph. Bernold, B. Kuijken, Ph. Boucly, S. Milan, J. L. Beaumadier, M. Moragues, C. Cantin a mnoho dalších. V letech 2011 a 2012 obdržela stipendium na prestižní Evropské flétnové akademii ve Fissu a v letech 2013, 2014 a 2019 byla Sylvie vybrána jako stipendistka International Music Academy v Lichtenštejnsku do třídy Philippa Bernolda. V letech 2017 - 2021 byla členkou Akademie komorní hudby vedenou Tomášem Jamníkem.

Během svého studia se s úspěchem zúčastnila řady soutěží - 2012 -  vítězka Mezinárodní interpretační soutěže ve Wroclawi, 2016 – 2. cena a titul laureáta na soutěži Nadace Bohuslava Martinů, 2019 - 1. cena a titul absolutního vítěze na Mezinárodní flétnové soutěži Flautiada (Slovensko). Na soutěži Pražské jaro obdržela cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci jeho sonáty. V říjnu 2019 získala Sylvie spolu s Annou Taláckovou 1. cenu na Mezinárodní soutěži Friedricha Kuhlaua v německém Uelzenu.

 V sezónách 2016 – 2018 působila v orchestrální akademii České filharmonie, kam je nadále zvána ke spolupráci, a současně hrála i v akademii orchestru PKF Prague Philharmonia. V letech 2020 - 2023 působila na pozici 1. flétny v Severočeské filharmonii Teplice.

 V roce 2021 se podílela na natáčení CD se skladbami Pavla Vranického, kde v novodobé premiéře zazněla jeho Koncertantní symfonie pro flétnu a hoboj v podání Viléma Veverky a Wranitzky Kapelle.

Jako sólistka vystoupila s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Státní filharmonií Košice, Severočeskou filharmoníí Teplice, Talichovou komorní filharmonií, Wranitzky Kapelle, Virtuosi di Praga s dirigenty jako jsou Kaspar Zehnder, Stanislav Vavřínek, Petr Vronský a další. Koncertovala na festivalech jako jsou Dny Bohuslava Martinů, Dny soudobé hudby, Haydnovy hudební slavnosti, MainzerMusiksommer, RheinVokal – Festival amMittelrhein
a další. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a spolupracuje s hudebníky, jakými jsou Edita Keglerová, Jakub Fišer, Libor Mašek, Vilém Veverka, Tomáš Jamník, Matouš Zukal, Silvie Ježková a Jan Ostrý. Spolu s harfistkou Amelií Tokarskou tvoří duo a společně vystupují na koncertech v Čechách a zahraničí. 

Sylvie vyučuje hru na flétnu na ZUŠ Ilji Hurníka v Praze a od roku 2023 také na Pražské konzervatoři.

Její velkou vášní vedle hudby je i cukrařina, v roce 2022 byla Sylvie vybrána mezi
12 nejlepších amatérských pekařů a cukrářů v rámci celosvětově úspěšného pořadu Peče celá země.

 

 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
Picasso ACR design Petr Šuba Pekviz Caffé Botta hudy.cz U Zvonu Picasso Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ Ingtours ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa