Program
V. Veverka – hoboj, D. Wollenweber – anglický roh
ne 29. 06. 2025
19:00
koncert VHL
Rezervace
Místo konání: Klášter sv. Augustina
Jubilejní XXX. VRCHLABSKÉ HUDEBNÍ LÉTO a letos zároveň 300 let od vydání Čtvera ročních dob A. Vivaldiho v Amsterdamu, již tradičně s GENERÁLNÍM PARTNEREM
30 let se milovníci klasické hudby setkávají o letních nedělích v klášterním kostele sv. Augustina ve Vrchlabí. V kostele kláštera Augustiniánů, které do Vrchlabí pozval hrabě Václav Morzin, který zároveň v Benátkách podporoval Antonia Vivaldiho. Ten mu v roce 1725 dedikoval sbírku hudebnin Il cimento dell'armonia e dell'inventione, která mimo jiné obsahuje čtyři houslové koncerty ČTVERO ROČNÍCH DOB, jedny z nejslavnějších melodií světa. Tato dvě krásná výročí společně oslavíme výjimečnou nabídkou koncertů letošního Vrchlabského huedbního léta.
Druhý koncert ve Vrchlabí odehrají tito výjimeční hudebníci:
Vilém Veverka – hoboj
Dominik Wollenweber – anglický roh (člen Berlínské filharmonie)
Ondřej Bernovský – cembalo
Martin Švestka - kontrabas
Martin Hybler – klavír
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Sonáta G-dur BWV 530 pro hoboj, anglický roh a continuo
Vivace – Lento – Allegro
Samuel Barber (1910 – 1981)
Adagio op. 11. pro hoboj, anglický roh, syntezátor (ePiano) a kontrabas
Antonio Vivaldi (1678 – 1741)
Sonáta c-moll RV 53 pro hoboj a continuo
Adagio – Allegro – Andante – Allegro
pauza
Richard Wagner (1813 – 1883)
Tristan a Isolda (III. akt), anglický roh sólo
Martin Hybler (1951)
L'Espace 2025 pro hoboj, anglický roh, syntezátor (ePiano) a kontrabas
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Sonáta d-moll BWV 527 pro hoboj, anglický roh a continuo
Andante – Adagio e dolce – Vivace
Vilém Veverka
„Pomyslíme-li na hoboj, napadne nás jméno Viléma Veverky jako první“
Přední český interpret klasické hudby, hobojista Vilém Veverka se v roce 2003 stal vítězem prestižní soutěže Sony Music Foundation a od té doby si vybudoval pozici mezinárodně respektovaného sólisty a komorního hráče. Ve světovém kontextu realizoval ty nejnáročnější projekty a v mnoha ohledech tak výrazně posunul dosavadní hudební kritéria a to až na pomyslnou hranici „lidských možností“. To ho řadí mezi globálně nejrenomovanější interprety svého oboru.
Je zakládajícím členem elitních hudebních souborů jako Ensemble Berlin-Prag a PhilHarmonia Octet i progresivní „Trans-Fusion“ formace Vilém Veverka TRIOplus. Jako sólista vystoupil s mnoha významnými orchestry doma, v Evropě, Americe i Asii.
Se svou vlastní „kapelou“ – Ultimate W Band – se specializuje na žánrovou fúzi (album Next Horizon, 2020). Od roku 2009 spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon, u kterého vydal řadu vysoce ceněných nahrávek.
Vedle HAMU v Praze vystudoval prestižní Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin (prof. Dominik Wollenweber) a v rámci Karajanovy akademie působil také v nejlepším světovém orchestru, Berlínské filharmonii.
V české či světové premiéře provedl mnoho technicky náročných koncertantních skladeb druhé poloviny 20. století a současnosti. Je ambasadorem francouzského výrobce Buffet-Crampon, v současnosti hraje na model Virtuose.
Od roku 2024 je pedagogem Ostravské univerzity.
Dominik Wollenweber - hoboj, anglický roh
Dominik Wollenweber, který je od roku 1993 členem Berlínské Filharmonie, je považován za nejlepšího světového hráče na anglický roh. „Jako hráč na anglický roh mám v orchestru mnoho času poslouchat. Většinou hraji až tehdy, když se ostatní nástroje ztiší.“ Zvuk anglického rohu ostatně poslouchal již v dětství, jeho otec na něj hrál v Bavorské státní opeře. Dominik Wollenweber hrál nejprve na flétnu, teprve ve čtrnácti letech přešel k hoboji, který studoval Hagena Wangenheima na Mnichovské vysoké hudební škole a později na Simona Denta na Konzervatoři Richarda Strausse tamtéž. První kontakty s Berlínskými Filharmoniky navázal jako stipendista orchestrální akademie, kdy byl v letech 1991-93 studentem Hansjörga Schellenbergera. během té doby byla zároveň sólo-hobojistou Orchestru evropské unie (EUYO) pod vedením Claudia Abbada. Dominik Wollenweber, je laureátem soutěže ARD (1996). Kromě aktivit orchestrálního a komorního hráče se věnuje pedagogické praxi – od roku 2000 je hostujícím profesorem na „Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin“ - v současnosti patří mezi nejvyhledávanější světové pedagogy vůbec - a supervizorem sekce dřevěných dechových nástrojů v Gustav Mahler Jugend Orchester.
Vstupné: 300 Kč, 250 Kč studenti a senioři, děti do 15 let 50 Kč.