KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

Orbis trio a Jiří Pinkas j.h.

Datum čt 18. 05. 2023 Čas 19:00 Místo KONCERT Rezervace vstupenek Rezervace

Místo konání: Střelnice VELKÝ SÁL

Koncert uvádíme v rámci připomínky 490 let od získání městských práv pro Vrchlabí.

Orbis Trio + Jiří Pinkas (violista Bennewitzova kvarteta)

v rámci koncertní řady K /klasicka hudba/, Otty Singera

,,Večer romantických jubilantů"

 
program koncertu: 
 
P. I. Čajkovskij - Klavírní trio a moll, op. 50
                          1. věta - Pezzo elegiaco. Moderato assai. Allegro giusto
                          2. věta - Tema con variazioni. Andante con moto
                                        Variazione finale e coda. Allegro risoluto e con fuoco. Andante con moto
 
                          přestávka
 
J. Brahms - Klavírní kvartet č. 3 c moll, op. 60
                   1. věta - Allegro non troppo
                   2. věta - Scherzo. Allegro
                   3. věta - Andante
                   4. věta - Finale. Allegro comodo
 
Orbis Trio
Petra Brabcová - housle
Petr Malíšek - violoncello
Stanislav Gallin - klavír
Jiří Pinkas j.h. - viola (Bennewitzovo kvarteto)
 

Jiří Pinkas (1980) vystudoval hru na housle na pardubické konzervatoři (PhDr. V. Kulík) a hru
na housle a violu na pražské AMU (prof. J.Tomášek a prof. L.Malý.) Během
svých studií se stal laureátem Soutěže konzervatoří v Ostravě (1999) a zúčastnil se řady mezinárodních interpretačních mistrovských kurzů. Jako sólista se představil s Komorní filharmonií Pardubice, Plzeňskou filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem, Komorním orchestrem Berg a Kormorním orchestrem Jaroslava Kociana. V roce 2001 se stal violistou Bennewitzova kvarteta, které se začlenilo mezi nejlepší komorní soubory na světové hudební scéně. Mezi největší úspěchy patří 1.cena na International Chamber Music Competition v japonské Ósace (2005) a 1.cena v nejvýznamnější soutěži smyčcových kvartet Premio Paolo Borciani v Itálii (2008). Bennewitzovo kvarteto je pravidelně zváno na prestižní světová podia (Concertgebouw Amsterdam, Wigmore Hall Londýn, Rockefeller Center New York, Bunka Kaikan Tokyo, Herkulessaal Mnichov, Auditorio Nacional Madrid a další). Jiří Pinkas hraje na nástroj z dílny Daniela Achatia Stadlmana z roku 1739.

Vstupné: 200 Kč, studenti a senioři 150 Kč

Předplatitelé sk. K - klasika vstup zdarma.

 

Orbis trio bylo založeno v roce 2008. Všichni jeho členové jsou laureáty mezinárodních soutěží a mají za sebou řadu zkušeností jak sólistických, tak i jako komorní hráči.

Orbis trio se brzy zařadilo mezi nejúspěšnější komorní soubory nejen v České republice, ale i v evropském měřítku, když se během roku 2009 stalo laureátem čtyř mezinárodních soutěží a v roce 2010 bylo odbornou porotou zvoleno nositelem prestižní "Ceny Českého spolku pro komorní hudbu".

V roce 2009 Orbis trio zvítězilo v soutěži „Premio Anguissola Scotti“ ve Val Tidone (Itálie) a v soutěži „5. International Johannes Brahms Chamber Music Competition“ v Gdaňsku (Polsko). Dalším velkým úspěchem Orbis tria bylo skvělé umístění v jedné z nejprestižnějších světových soutěží současnosti, „International Chamber Music Competition“ v německém Hamburku. Získalo zde v široké konkurenci 3. cenu a stalo se tak nejlepším evropským klavírním triem soutěže. Podobného výsledku (3.cena, nejlepší klavírní trio) dosáhlo Orbis trio v soutěži „Gianni Bergamo Classic Music Award“ ve švýcarském Luganu.
Orbis trio je také laureátem Soutěže Bohuslava Martinů 2010. Na této soutěži získalo i cenu za interpretaci díla B. Martinů a Cenu Pražského jara.

Velkou inspirací byly pro Orbis trio soukromé lekce u mistra Josefa Suka. Své zkušenosti prohloubilo Orbis trio konzultacemi u dalších vynikajících umělců, jakými jsou Ivan Klánský (Guarneri trio), Václav Bernášek (Kociánovo kvarteto), Daniel Veis (Pražské trio) či Ivan Moravec.


Dnes Orbis trio pravidelně koncertuje v mnoha evropských zemích (Velká Británie, Německo,Švýcarsko, Belgie, Itálie, Slovensko). V roce 2016 podniklo Orbis trio úspěšné turné po Japonsku, v současné době je v jednání druhé turné. Je pravidelně zváno na významné mezinárodní festivaly (Pražské jaro, Mecklenburg-Vorpommern Festspiele, Festspiele Europäische Festwoche, Festival EuroArt Praha, Smetanovské dny, Chopinův festival, Val Tidone Festival, Sukův hudební Štiřín, Janáčkovy Hukvaldy aj.), a také k vystoupením v komorních cyklech nejvýznamějších českých orchestrů - České Filharmonie, FOK a PKF Prague Philharmonia. V sezóně 2014/15 bylo Orbis trio rezidenčním souborem Kettlesyard chamber music series v britské Cambridge.

 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
ACR design Pekviz Caffé Botta hudy.cz Kozí plácek 127 U Zvonu Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa Nemocnice Vrchlabí