kinovrchlabi.cz Facebook

Program

Terezie Fialová / klavír Jiří Bárta / violoncello

Datum ne 26. 07. 2020 Čas 19:00 Místo Klášter

XXV. VRCHLABSKÉ HUDEBNÍ LÉTO - ZAHAJOVACÍ KONCERT

Terezie Fialová / klavír

Jiří Bárta / violoncello

 

GENERÁLNÍ PARTNER

 

program

Ludwig van Beethoven

Pět sonát pro klavír a violoncello

 

“Ach Ludwigu drahoušku, jsem opravdu Vaše první?”

“První? Spíš tak pátá. Nebo devátá? No, každopádně osudová.”

 

Společenský dosah hudebního odkazu Ludwiga van Beethovena (1770 – 1827), jehož dvěstěpadesáté výročí od narození si letos připomínáme, dokládají tyto ohrané vtípky stejně tak jako pohled do koncertních programů festivalů nebo katalogů nahrávacích společností. Filmy o Beethovenovi točí Hollywood stejně tak jako artové televizní kanály. Je šance, že i hudební laik oživne při slůvku Patetická  či Mondschein. Jestliže se tvrdí, že hudba spojuje světadíly, Beethovenova tvorba demokratizuje hudební život, uspokojí laika i hudebního intelektuála, ideově uspokojí diktátory nacistické i komunistické stejně tak jako humanisty typu Alberta Schweitzera.  Werichovo slavné “to je blbý, to se bude líbit” Beethovenova hudba vyvrací s přesvědčivostí výjimky potvrzující pravidlo. Málokterá hudba si zaslouží přívlastku geniální, Beethovenova je geniální ve všech svých etapách i formách.

Souborné provedení pěti sonát pro klavír a violoncello nabízí unikátní vhled do Beethovenovy tvorby ve všech jeho etapách – od raných dvou sonát, kde má violoncello spíše doprovodnou úlohu, přes harmonickou A dur sonátu s vyrovnanými party obou nástrojů až po pozdní období novátorského Beethovena v jeho dvou sonátách  Op. 102.

Život Ludwiga van Beethovena v jediném večeru.

Jiří Bárta

 

Terezie Fialová vystudovala klavírní hru na pražské Akademii múzických umění (Ivan Klánský) a komorní hudbu na Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niklas Schmidt). Terezie Fialová byla oceněna na mezinárodních soutěžích v Itálii, Nizozemsku a Rusku. Zúčastnila se mistrovských kurzů vedených Menahem Presslerem, Ferencem Radoszem, Josephem Kalichsteinem, Valentinem Erbenem, Markusem Tomasem, Emanuelem Axem a dalšími. Vystupovala na mezinárodních festivalech v České republice i v zahraničí (festival Pražské jaro, Mezinárodní festival Dvořák v Praze. Na festivalu Pražské jaro 2019 vystupovala s Pražským symfonickým orchestrem a dirigentem Pietari Inkinen mimořádně náročným klavírním koncertem Petera Ebena. V roce 2019 debutovala také jako členka koncertu Eben Trio pro klavírní trio a orchestr „L'Isolla della Cittá“ od dánského skladatele Benta Sørensena. Je členkou Eben tria vytvořeného společně s houslistou Romanem Patočkou a violoncellistou Jiřím Bártou.

     Jako jediná česká klavíristka se Terezie zúčastnila prestižní Verbier Festival Academy 2013 ve Švýcarsku, kde byla znovu pozvána v roce 2017.

 

Jiří Bárta,  přední violoncellista své generace, studoval u Josefa Chuchra a Mirko Škampy v Praze, Borise Pergamenschikowa v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. Hrál s předními českými a mezinárodními orchestry  jako jsou London Symphony, Česká filharmonie, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Liverpool Philharmonic, Berliner Symphoniker  a dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit aj. Vystoupil na předních festivalech  a pódiích (mj. Barcelona, Berlín, Bratislava, Buenos Aires, Edinburgh, Istanbul, Los Angeles, Mnichov, Newport, New York, Paříž, Praha, Salzburg , Tokio, Londýn).

Je držitelem Ceny Harmonie 1995, 1999,  Gramophone Award (2004) a „Editor´s Choice“ londýnského časopisu The Grammophone, za nahrávku violoncellových koncertů Bohuslava Martinů. S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko – jazzovém CD „Znamení Střelce“ (nominováno na výroční ceny Akademie populární hudby a jazzu 2007). Intenzivně se věnuje propagaci soudobé hudby, v r. 2013 na Mezinárodním festivalu v Kutné Hoře, který v roce 2008 spoluzaložil, v původním znění uvedl rockovou suitu Atom Heart Mother od britské skupiny Pink Floyd, poprvé v české premiéře hrál mj. i koncerty Gavina Bryarse, Marka Kopelenta a dalších.

Jiří Bárta je členem klavírního Eben tria.

Hraje na violoncello Dietmara Rexhausena z roku 2012.

Vstupné: 200,- / studenti a senioři 150,- 

Děti do 12 let zdarma / do 15 let 50,- Kč. 

PRODEJ NA MÍSTĚ / NEČÍSLOVANÝ SÁL!

 

Partneři

ATL Elektro hudy.cz Pekviz Caffé Botta Havex auto Kozí plácek 127 Hendrych U Zvonu Hotel Labuť Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ ACR design Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna